4 Mayıs 2017 Perşembe

Çatlamış Ciltler İçin Öneriler


Cildin dermatolojik yapısı karışık ve tabakalı bir sistem halindedir. En ufak parçalardan derinin bütününe gelene kadar tabaka halinde oluşumlar fark edilebilir. Bu durum, meydana gelen sorunlar için de dikkate alınması gereken bir detaydır, çünkü derinin iç yapısı devamlı bir savaş halinde seyreder. Bir yanda iyi hücreler deri bütünlüğünü korumak için mücadele verirken diğer yandan zararlı oluşumlar baskı kurmaya çalışır. Bunu engellemek için direnç geliştirilmesi en iyi çözüm olacaktır. Bunu yapmak için de iyi hücrelerin sayısının artırılması gerekmektedir.Sözgelimigenel dengenin sağlanması adına çatlama sorunu üzerinden devam edersek, bunu meydana getiren koşullar ve cildin neden bu şekilde bir değişime gittiği yönünde değerlendirme yapılabilir. Çatlama aslında çıkış amacı itibariyle cildin kendini savunması anlamına gelmektedir. Esneklik kazanarak yeni formlara uyum sağlar. Ancak görsel açıdan bireysel düzeyde rahatsızlık yarattığından bunu gidermeye, var olan derin çatlakları azaltmaya yönelikçözümler geliştirmek mümkün olacaktır. Örneğin serumlar en etkili çatlak çözümlerinden birisidir. Marka önerisi olarak da LaRochePosay ideal seçeneklerden biri olarak değerlendirilebilir.

Çatlama Çeşitleri

Deri üzerinde görülen çatlamaların kendi içerisinde farklı şekillerde meydana geldiğini görebilirsiniz. Bazı çatlaklar başlangıç aşamasında kızarıklık ve ince çizgi şeklinde olabilirken bazıları da daha derin ve geniş şekilde görülebilir. Çatlama yaşlandıkça ve büyüdükçe beyaz görünüm de artacaktır. Derinlik artmasına bağlı olarak sorunun çözülme şansının mümkün olmadığı görülebilir. Yani çatlak ne kadar derinse, problemin çözümü için de seçenek azalmış demektir.En iyi çözüm için en kısa sürede sonuca ulaşmak olacaktır.

Kimler Daha Fazla Risk Altında?

Derinin esneme yaptığı biyolojik her türlü durum çatlama için de müsait bir zemin yaratacaktır. Bu spor yapmak ve kas kütlesini genişletmek olabileceği gibi hamile kalmak gibi durumlar da olabilir.Bu gibi hallerde form değişikliği nedeniyle cilt savunma konumuna geçer, direnç göstermek için de kendini olabildiğince inceltir. Esnemesinin doğal sonucu olarak bu inceliği fark etmek mümkün olacaktır. Ancak kimlerde görülür sorusuna yanıt verirken bu iki grupla sınırlı kalmamakta da yarar var. Sporcu ve hamileler dışında ilk ergenlik dönemi içinde diz kapağı arka bölümünde, kol altlarında, yan bel bölgesinde ve üst bacak kısımlarında çatlamalar fark edilebilir.

Kilo Alıp Verme ve Çatlama İlişkisi

Çatlamanın nedeni olan en etkili durumlardan biri de hızlı kilo alıp verme durumudur. Kilo aldıkça genişleyen ve verdikten sonra da yeniden daralan cilt yapısı kendini çatlama yaparak korumaya çalışır. Bu bir anlamda uyum sağlama çabası gibi de düşünülebilir. Çok yüksek kilolardan hızlı bir şekilde düşüşe geçtiğinizde cildiniz de bu duruma uyum sağlamaya çalışacaktır. Bu nedenle bir haftada birkaç kilo verdiren diyetlerden uzak durmak ayrıca önemli bir konudur. Çatlamanın minimum seviyeye indirilmesi için kilo verme sürecinin yayılması ve sporla da cildin desteklenmesi gerekir.

Çatlak Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meydana gelen çatlakları onarmak için doğru ürün kullanımı birincil öneme sahiptir. Çünkü en iyi sonuçların alınması için güçlü bir onarıcı etkiye ihtiyaç duyulur. La RochePosay Cicaplast ürünlerinde de görüleceği gibi bileşenlerin cilt yapısına doğrudan etkisi de incelenerek kullanım gerçekleşebilir. Ancak sadece bu ürün grubu için değil, aynı zamanda farklı markalar için de detaylı bir değerlendirme sonrasında kullanım yapmanız önerilir. Çünkükozmetik ürünlerin de kendi içinde bazı denetimleri olması gerektiğini unutmamak gerekiyor.Yani her kozmetik ürün sağlıklı demek olmadığı için bu ayrımın da bilincinde olmakta yarar var.Bu mantıkla bakıldığında çatlak kremi alırken şu noktalara dikkat edilebilir:

1.       Kendi cilt tipinizi mutlaka önceden öğrenin, basit bir testle de öğrenebilirsiniz.

2.       Hali hazırdaki deri hassasiyetlerinizi tespit edin. Alerji ya da diğer durumlar için ayrıca önlem almakta yarar var.

3.      Dermatolojik testlerdengeçmeyen ürünleri satın almayın.

4.      Satın almak istediğiniz ürünün yer aldığı site ya da satış noktasının diğer tüm ürünlerinin de güvenilir olduğundan emin olun. La RochePosay bu anlamda ideal bir seçenek sunar.

Çatlak İçin Alınması Gereken Ekstra Önlemler

Çatlaklar oluştuktan sonra bunu iyileştirmek serum ve etkili bakım ürünleri dışında zorlu bir süreçtir. Yani çatlakların hiçbiri kendiliğinden geçmez, yok olmaz, düzenli olarak La RochePosay Cicaplastürünleri ya da diğer ürün gruplarından yapılan tercihlerle bakım yapmanız ve özen göstermeniz gerekir.  Ancak tüm bu aşamaya gelmeden önce de bazı önlemler alarak oluşmasını engellemek de mümkündür. Bunun için kişisel olarak günlük hayatınızda bazı önlemler almanız yeterli olur. Kilo verme hızı dışında;

1.       Cildi her banyodan sonra nemlendirici kremle beslemek,

2.       Erkek sporcular için vücut geliştirme sırasında cildin bakım kremleriyle desteklenmesi

3.      Hamilelik süreci başlamadan önce konuyla ilgili bilgilenme ile serum desteği alınması

4.      Hızlı yağa dönüşen yiyeceklerden kaçınılarak hızlı kilo alınmasının engellenmesi

5.      Ergenlik döneminde vücut gelişiminin yakından takip edilmesi şeklinde sıralanabilir.

1 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...