3 Şubat 2012 Cuma

ÇOCUKLARDA İŞTAHSIZLIK VE YEMEK YEDİRMENİN PÜF NOKTALARI

İŞTAHSIZ ÇOCUK 

İştahsız çocuk için neler yapılabilir?
Çocuklara yemek yedirmek genelde zordur. Özellikle de iştahsız çocuklara yemek yedirmek bir işkence olabilir. Belli besinleri alması gereken çocuğunuzun iştahsızlığını ortadan kaldırmak için ne yapabilirsiniz?
İştahsız çocuklardaki iştahsızlığın önüne geçilmesi için, yemekten bir saat önce ve yemek sırasında sıvı alımının sınırlandırılması gerekir; çünkü iştahsız çocuklar içmeyi yemeğe tercih eder ve kolayca dokluk hissi duyar, böylece almaları gereken besinleri yetersiz tüketirler.
Anemi, bağırsak parazitleri ve hastalıklar iştah kaybına yol açar. Psikolojik nedenler de iştahsızlığı etkilemektedir. Normal büyüme eğrisi gösteren çocuklarda 15-18. aylar arasında iştah en düşük düzeydedir. Yemeği reddetme ya da belli yiyeceklere yönelme davranışı 2 yaş çocuklarda sık rastlanır.
Çocuklarda her dönemde aynı büyüme hızı görülmez. Doğumdan 1 yaşa kadar olan hızlı büyüme 2, 3 ve 4. yaşlarda azalır. Yılda ortalama 2 kilogram kadar artış olur. Eğer çocuğun büyüme ve gelişmesi normalse, yeme alışkanlıkları bir sağlık sorunu oluşturmuyorsa, çocuk ihtiyacı kadar yiyorsa, anneler endişelenmemelidir. Bazen öğün atlansa, hatta bazı nedenlerle birkaç gün yemek düzeni bozulsa bile önemli bir sağlık sorununa neden olmaz.
İştahsız çocuklarda iştahsızlığın önüne geçmek için ne yapılabilir?
İştahsızlık problemi olan çocuklarda yemekten bir saat önce ve yemek sırasında sıvı alımı sınırlandırılmalıdır; çünkü çocuklar içmeyi yemeğe tercih eder ve kolayca dokluk hissi duyar, böylece almaları gereken besinleri yetersiz tüketirler.
 
*İştahsız çocuklarda biberon yerine bardak kullanılmalıdır. Böylece sıvı tüketimi azalır.
 
*İştahsız çocuklarda süt, meyve suyu gibi içeceklerin miktarı belirlenmelidir. Örneğin; iki su bardağı süt yeterlidir.
 
*İştahsız çocuklarda farklı çeşitte besinler denenmelidir. Bir öğünde besini reddettiyse tamamen farklı bir besin denenebilir. Onu da reddederse bir sonraki öğüne kadar herhangi bir besin verilmemelidir.
*İştahsız çocuklarda şekerleme, cips, çikolata, bisküvi iştahı engelleyebilir. Ara öğünler küçük porsiyonlar olmalıdır.
 
*İştahsız çocuklarda yiyecekler çocukların kolay yiyebileceği türden hazırlanmalıdır. Örneğin; küçük dilimlenmiş salatalık, havuç gibi.
 
*İştahsız çocuğu yemek konusunda zorlama, sorunu kötüleştirir. Reddedilen besin bir süre sonra tekrar denenmelidir.
 
*iştahsız çocuk grup halinde yaşıtlarıyla yemek olumlu yeme davranışlarını geliştirir.

İŞTAHSIZ ÇOCUKLARA NASIL YEMEK YEDİRİLİR? PÜF NOKTALARI 
1. Akşam yemeğini erken saatte yedirin: Birçok çocuk öğleden sonra okuldan eve gelince, yaklaşık saat 3 gibi acıkır. Bu çocuklarınız için en uygun yemek saati olabilir. Akşam da hafif yemek yiyebilir. Eğer çocuğunuz okulda öğle yemeğinde çok yediyse bu doğrudur. Ancak öğle yemeğinde karnını doyurduy ise okuldan gelince ona hiçbir şey yedirmeyin. Akşam yemeği için daha fazla acıkmasını sağlayın. 


2. Az yedirin: Çocuğunuza biraz yediğiniz yemekten ve biraz da sevdiği yemekten azar azar yedirin. Örneğin, tavuk seviyorsa biraz tavuk, biraz da sebze yemeği verin. Sebze yemeğini bitirirse tavuğunu da yiyebileceğini söyleyin ona. 


3. Daha küçük porsiyonlarda yemek verin: Genellikle tabaklarımıza ihtiyacımızdan daha fazla yemek koyarız. Fakat, iştahsız çocuklar için bu durum daha kötüdür. İştahı olmayan çocuklarınıza daha küçük kaplarda yemeklerini verin. Böylece, yemek yedirirken "savaşı" sona erdirmiş olursunuz.


4. İlk kez yediği yemeklerde sabırlı olun: Bazen çocuklar kendilerine sunulan yemeği sevmezler veya yeni bir yemeği denemekten bu sebeple çekinirler. Eğer çocuğunuza yeni bir yemek veriyorsanız, yemekten bir iki lokma verin. Ancak daha sonra daha fazla yemesi gerektiğini ona öğütleyin.


5. Bir defa yemek yerine başka şeyler yemesine müsaade edin: Haftada bir kez yemek yerine pasta, sandviç, ya da bir kase mısır gevreği yemesine izin verin. Bunun ne kadar miktarda ve hangi gün olacağını o belirlesin.


6. Oyun ile yemek verin: Çocukların çoğu oyunu severler. Bu nedenle akşam yemeğinde çocuğunuzla yaşına uygun olarak oyun oynamaya çalışın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...