22 Ocak 2012 Pazar

3-5 Yaşındaki Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi

Okul öncesi çocuklar gerçekçi ayrıntıları ve işleyen parçaları olan oyuncakları tercih ederler. Bu yaş dönemindeki çocuklar yakın zamanda yaşadıkları olayları ve gözlemlerini, oynadıkları oyunlar ve çizimleri aracılığıyla yansıtırlar. Bu yüzden, bu dönemdeki çocukların özellikle sembolik anlatılarında kullandıkları karakterlere, isimlere ve oyun içeriğine ailelerin dikkat etmesi tavsiye edilir.

   Bu yaş grubunda çocuklar 2-3’erli gruplar halinde oyunlar kurmaya başlarlar. Ancak oyunlar sırasında paylaşım kavgaları yaşanabilir. Bu durumda gözetimde bulunan yetişkinin öncelikle kavga eden çocuklar arasında çözüm yolu bulmalarını beklemesi gerekir. Eğer kavga devam ediyorsa barış sağlanması için çocukların da düşüncesi alınarak ortak bir karara varılmalı ve çocuklardan bu karara saygı duymaları beklenmelidir. Yetişkinin çocukların kararlaştırılmış olan planı takip edip
 etmediklerini gözetlemeye devam etmesi gerekir.


   3-5 yaş arası dönemdeki çocukların ayrıca taklit ve canlandırma oyunlarına karşı ilgileri artar ve beş yaşında bu ilgi tepe noktasına ulaşır. Kukla oyunlarına karşı ilgileri de çok yüksektir.
   Genellikle planlı veya hedefe yönelik Lego oyunları oynarlar. Küçük figürler ve arabalarla çeşitli canlandırma oyunlarına ilgileri de tepe noktasına ulaşır.
   Bu yaştaki çocukların çoğu küçük parçalar içeren oyuncaklarla oynayabilir. Ancak çocuk hala nesneleri ağzına götürme eğilimi gösteriyorsa küçük parçalar içermeyen oyuncakları tercih etmelisiniz. Oyuncaklar sert yapılı olmalı, keskin kenar veya köşeleri olmamalı, kolayca kırılmamalı ve parçalarına ayrıldığında keskin köşeler çıkmamalıdır. Bir yetişkin gözetiminde olmadığı sürece elektrikli parça içermemelidir.¹ 

 


Hangi oyuncaklar?
 • Küçük trenler, el arabaları, bebek pusetleri, alışveriş arabaları gibi itme-çekme oyuncakları.
 • Üç tekerli bisiklet, beş yaştan itibaren destek tekerleri olan iki tekerli bisiklet.
 • Park oyuncakları, her ebatta top, kızak, hafif malzemeden frizbi, sivri uçlu olmayan manyetik dart.
 • İrili ufaklı tahta bloklar, birbirine geçmeli bloklar, Legolar.
 • Boncuk dizme, basit dokumalar, renk, şekil ve resme göre eşleştirme oyuncakları.
 • Basit sayma oyuncakları.
 • Düğme ilikleme, bağcık bağlama oyuncakları, iri plastik iğneli basit dikiş setleri.
 • Kum ve su oyuncakları.
 • Saçlı, gözü, ağzı hareket eden, ayrıntılı ve gerçekçi oyuncak bebekler.
 • Düğmeler, giysiler gibi aksesuarları olan tüylü oyuncaklar.
 • Gerçekçi, ayrıntılı kuklalar, kostümler, gerçekçi ayrıntılara sahip ekipmanlar (5 yaşında bunların gerçekten çalışmasını isterler).
 • Oyuncak telefon, fotoğraf makinesi, doktor setleri, askeri kostümler ve oyuncaklar, garaj, çiftlik, havaalanı, uzay gibi çeşitli ve gerçeğine uygun oyun sahneleri, birkaç odası, aksesuarları ve mobilyaları olan bebek evleri.
 • Her türlü ritim enstrümanı, üflemeli enstrümanlar, piyano, çeşitli boya kalemleri, resim kağıtları, yuvarlak uçlu makas, yapıştırıcı, radyo, kaset veya CD çalar, basit video oyunları.
 • Bilim malzemeleri (büyüteç, mıknatıs, el feneri gibi), abaküs, oyuncak daktilo veya bilgisayar.
 • Resimli kitaplar, alfabe kitapları, tanıdık yerleri ve kişileri anlatan kitaplar.
 • Gerçekçi öyküler, şiirler, insanlar gibi davranan hayvanlara ilişkin öyküler.EĞİTİCİ OYUNCAK YAPIMINDAN ÖRNKLER 


Danone Kutularından Hafıza Oyunu ( Sayılar ve Marakas )


Müzik aleti olarak da işlevi olsun diye kutuların içine fasulye taneleri koydum. ( marakas ) Boncuk v.b farklı malzemeler de konulabilir.
A4 kağıtlarına sayıları yazıp önce yapıştırıcı ile daha sonra bant ile üstünden bantladım. Önerim daha sağlam olması için şeffaf geniş bant kullanılması.
Sayılar yerine başka kavramlar da yapılabilir.

Kutularla turuncu rengi de vermiş bulunuyoruz.
Çalışmamıza biraz da deney katmak istersek eğer, kırmızı ve sarı rengin birleşiminden turuncu ara rengi elde edebiliriz.
Güle güle kullanın ve uygulayın. Kitap şeklinde insan giydirmece oyunu


1 yorum:

  1. Danoneleri hemen denemek istiyorum. Teşekkür ederim paylaşım için

    YanıtlayınSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...